Hotline
+90 (312) 466 81 16

Cilt Bakımı

STB | Ayak Sağlığı Salonu

CİLDİN TANIMI

Cilt katmanları, yapısal proteinleri ve içerikleri ile vücudun en önemli, en geniş organlarından biridir. İdeal cilt bakımına ulaşmak için, çeşitli cilt tiplerini ve durumlarını anlamak ve hasara neden olabilecek faktörleri bilmek önemlidir. Her cilt farklıdır; farklı cilt tipi ve farklı cilt durumlarının kombinasyonları kendisine has özelliklere sahiptir.

CİLT DURUMLARI

Biyolojik ve çevresel faktörler, yaşlanma, akne, nemsizlik, hiperpigmentasyon, rosacea gibi belirli cilt durumlarını oluşturan esas etkenlerdir.

Cilt hasarına neden olan ana çevresel faktörler güneş ışığı, kızılötesi radyasyon, hava kirliliği, sigara dumanı ve iklim değişiklikleridir. Bu çevresel etkenler cildin hayati hücresel bileşenlerini ve DNA ‘sında zararlı olaylar zincirini başlatan serbest radikallerin oluşmasını sağlarlar. Hücreler çevresel saldırılardan kendilerini daha az koruyabildiğinde ve işlevlerini doğru gerçekleştirme kalibiyetlerini yitirdiklerinde oluşan ve görülebilen ince çizgiler, kırışıklıklar, cilt sarkması, lekelenme ve potansiyel cilt kanseridir.

ÇEVRESEL SALDIRGANLAR

GÜNEŞ HASARI ve GÜNEŞ KORUMASI 

Güneş hayatı devam ettiren enerjinin kaynağıdır. Eğer bu enerjiden korunma sağlanmazsa ve güneş ışınlarına maruz kalınır ise kötü sonuçlara neden olur. Cildimize zarar veren ışınlar UVA - UVB - KIZILÖTESİ IŞINLAR’ dır. Bu ışınların hepsi cilde nüfuz eden ve cilt hücrelerine zarar verme özelliğine sahiptir. Problem cilt yüzeyinde kırışıklıklar, ince çizgiler, cilt sarkması,lekelenme olarak görülürken en tehlikeli sonuç yüzeyin altında oluşabilecek cilt kanseridir.Cildimiz vücudumuzun savunma mekanizmasıdır. Eğer ki doğru bakım ve nemlendirici kullanılmaz ise vücudumuzun savunma sistemi çalışmaz ve doğrudan kanser yapan ışınlar vücudumuzu tehdit edecektir.

DERİNİN KATMANLARI

Deri 3 Tabakadan oluşur.

EPİDERMİS: En üst tabakadır. Tamamen suyunu, çekirdeğini, tüm yaşamsal faaliyetlerini yitirmiş ölü hücrelerden oluşmuştur.

Yeterli su ve nem sağlanmazsa deri esnekliğini yitirir;

kepeklenme, pullanma, çatlama ve gözle görülür yarıklar oluşur.

DERMİS: Orta tabakadır. Tamamen bağ dokusundan oluşmuştur.

Lenf damarları, kılcal kan damarları, kıl folikülü kıl kası, yağ kesesi, sinir lifleri, ter bezi kanalı bu tabakadadır.

SUBDERMİS: En alt deri bölümüdür.

Tamamen yağ doksundan oluşmuştur. Vücut ısısını ayarlar.

 

CİLDİN TİPLERİ

KARMA CİLT

T bölgesi (alın, burun ve çene) yağlı, yanaklar ve göz çevresi daha normal ve kurudur. Nemsizlik söz konusu olabilir.Yağlı kısımlarda gözenekler açık olabilir, siyah nokta ve sivilce görülebilir. Diğer bölgelerde gözenekler kapalıdır.

Kullanılabilecek ürünler:

Normal-Karma Jel veya Köpük Temizleyici, Normal-Karma Peeling, Normal-Karma Mask,

Normal-Karma Tonik (pH yüzde 5-7.5) hafif bir Nemlendirici Krem.

Otuzlu yaşlarda itibaren haftada 1-2 günden başlayarak uygulanan besleyici gece kremi, göz çevresi kremi ve maskeler.

KURU CİLT

Görünümü mat, yağ salgılanması normalin altında ve nem oranı çok düşük bir cilt tipidir. Gözenekler ufak ve kapalıdır.

Kullanılabilecek ürünler :

Kuru-Hassas Temizleme Sütü, Kuru-Hassas Alkolsüz Tonik, Kuru-Hassas Peeling, Kuru-Hassas

Maske, Kuru-Hassas Tonik ve Cilt Bakım Kremi.

HASSAS CİLT

Deri, inceldiği için kuperozlar (ince kılcal damar) yüzeye yakındır. Kızaran, kaşınan ve yer yer renk değişikliği olan bir cilt türüdür. Kötü koşullara (sıcak ve soğuk ortamlara) hemen reaksiyon gösterir.

Kullanılabilecek ürünler :

Kuru-Hassas Temizleme Sütü, Kuru-Hassas Peeling, Kuru-Hassas Maske, Kuru-Hassas

Tonik ve Cilt Bakım Kremi.

CİLDİN ANALİZİ

Her insanın kendi cilt yapısına göre bakımı vardır. Çok nadir insan normal cilde sahip olur. Bunlar dışındakiler kuru yağlıve karma cilde sahiplerdir. Bunların analizini genellikle uzman birilerinin yapması çok daha iyidir. Bazı testler ile evde kendiniz yapabilseniz bile yeteri kadar iyi sonuç verememektedir.

Cilt bakımı herkes tarafından uygulanmalıdır. Erkek ya da kadın olsun muhakkak her derinin bakıma ihtiyacı vardır. Erkekler traş oldukları zaman alttaki ölü deri kalkar. Deri kendiliğinden bazı atıkları atmaktadır. Cilt bakımı için öncelikle bir cilt analizi yapılması gerekmektedir. Cilt analizi sırasında kişiye bir takım sorular sorularak cilt tipi ortaya çıkartılır. Bu soruların başlıcalar şöyledir;

Herhangi dermatolojik bir uygulama yaptırıyor mu?

Epilasyona gidiyor mu? Kendisinde oluşan bir takım alerjiler var mı?

Sabun kullanıp kullanmadığı gün içerisinde yağlanma ne kadar oluyor ciltte gerilmeler kuruma ve pullanma gibi durumların hepsi kişiye cilt analizi sırasında sorulur. Bu soruların hepsi kişinin cilt tipini belirlemekte yardımcı olur. Bu kadar sorunun sorulmasının sebebi; analizi en iyi şekilde yapmak ve on göre de doğru cilt bakım ürününü tercih etmektir. Eğer doğru analiz yapılırsa bakım sırasında en iyi sonuca ulaşabilirsiniz. Kullanılan nemlendiriciler kremler yüz yıkama jellerinin hepsi cilt tipine göre olması gerekmektedir.

KURU VE HASSAS CİLTLERİN BAKIMI

KURU VE HASSAS CİLTLERİN YAPISI

- Mat bir görüntü,

- Kılcal damarların yüzeye yakın olması, ince kırışıklıklar, ince bir cilt, nadir komedon yani siyah nokta ve cilt sıkılığında azalma,

- Hassas cilt soğuk ve sıcağı sevmez,

- Cilde yanlış uygulamalar, cildi daha çok hassaslaştırır,

- Acılı yemeklerden, alkolden cilt ani reaksiyon göstererek kızarır,

- Güneş ışınları ve terleme cildi tahriş eder, lekelendirir,

- Stres cildin renk tonunu değiştirir,

- Hassas cilt, bu sayılan olumsuz etkenlere karşı çok çabuk tepki verir, iritasyonlara ve kızarıklara neden olur.

Cildin doğal koruyucu tabakasında nem tutma kabiliyeti azalır, dış etkenlerden çabuk etkilenir kızarıklık oluşur.

Cilt rengi matlaşır ve pul pul soyulmalar görülür. Hassas cilt yapısı zor bir cilttir.

Kullanılabilecek ürünler: Yıkama Jeli veya süt tipi temizleyici, alkolsüz tonik, yoğun bir nemlendirici, yoğun yağ ihtiva eden besleyici gece kremi, nem ve yağ depo edici maskeler, göz çevresi ve boyun kremleri, peeling krem, yaş ilerledikçe serumlar

ve ampuller.

KURU VE HASSAS CİLT İÇİN UYGULANMASI GEREKEN KURALLAR

Kuru ve Hassas ciltlerin bakımı ve kullanılması gereken ürünler diğer ciltlere göre çok daha ince yapılı ürünler olmalıdır.

1. ADIM - Chaudiere Krem süt temizleyici veya alkol içermeyen Chaudiere yüz temizleme jeli ile cilt temizliği sağlanmalıdır.

Cilt temizleme sütü ile makyaj kir ve ölü deri hücrelerinden hassas bir şekilde derinlemesine arındırılır. Temizleme sütleri cildin asit tabakasını koruyucu ve doğal yağını geri kazandırıcı bir etkiye sahiptir. Sabah ve akşam uygulanmalıdır.

Cilt Temizleme Sütü Nasıl Kullanılır ?

Cilt temizleme pedine temizleme sütünden bir miktar sıkarak dairesel hareketlerle cildinizin temizliğini sağlanır.

2. ADIM - Peeling uygulaması cildin bakımı, görünümünü korumak ve yenilemek için gerekir. Ciltte nadirende olsa komedon yani siyah noktaların giderilmesini sağlayan Peeling kullanılmalıdır. CHAUDIERE’ in Kuru ve Hassas Ciltler için hazırlamış

olduğu PEELING çok ince granüllere sahip olup cildi yormadan ve yıpratmadan ölü tabakayı atmasına yardımcı olur. Cildi fazla yormadan haftada 1 veya 2 kez uygulanmalıdır.

Peeling Kullanımı Faydaları

- İnce çizgiler ve kırışıklıkları içeren foto yaşlanmanın belirtilerini azaltmak için kolajen üretimini tetikler

- Yüzey hücrelerini soyarak hiperpigmentasyon ve solgun görünümde iyileşme sağlar.

- Cildin yüzey dokusunu yumuşatır ve rahatlatır.

- Cildi sıkılaştırır ve toksinlerden arındırır.

3. ADIM - Cildin yenilenmesine, derinlemesine temizliğinde yardımcı olan ve bunun yanında nem takviyesine destek sağlayan Chaudiere Maske uygulaması ile cildin nem yüklenmesine yardımcı olunmalıdır. Haftada 1 veya 2 kez (göz çevresi ve dudak

çevresi hariç ) uygulanmalıdır.

Maske Kullanım Faydaları: Cilt maskeleri; tenin ihtiyacına göre gerekli maddeleri, toplu olarak cilde veren ve böylece cildin, yenilenmesini ve canlanmasını sağlayan doping ürünlerdir. Genellikle haftalık bakımlarda kullanılmaktadır

4. ADIM - Cildin günlük bakımında, temizliğinden sonraki en önemli adım kalan son artıkları arındıran ve gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olan CHAUDIERE Kuru Cilt Tonik ile cilt yapısını dengelemeye yardımcı olmaktadır.

Tonikler rahatlatıcı, canlandırıcı, arındırıcı ve antiseptik özellikler taşır. Tonikten sonra cildinizde hafif bir yanma ve ferahlık hissi duymanız normaldir. Bu his kısa bir süre sonra kaybolur. Sabah ve akşam cilt temizliğinden sonra uygulanmalıdır.

Tonik nasıl uygulanır ?

- Yüzünüzü temizledikten sonra bir cilt temizleme pedi ile yavaşça cildinizde tampon hareketi ile gezdirin.

- Cilt temizleme pedi üzerinde hala makyaj artıkları varsa, Tonik ile tekrar silebilirsiniz.

- Cildiniz tamamen temizlendikten sonra nemlendiricinizi uygulayabilirsiniz.

5.ADIM - Son adımda gözeneklerin temizlendiği ve cilt dengesinin sağlanmış olduğu cilde hem hassasiyetliği önleyebilecek

hem de nem takviyesi sağlayarak cildin canlılığını korumanız gerekmektedir. Cilt hassas olduğundan gündüz kullanacağınız

bakım kremi en az SPF 30 Güneş faktörü içermelidir.

Gece ve Gündüz Cilt Bakım Kremleri Nasıl Uygulanır ?

C H AUDIERE SPF 30 ANTI- AGEING (Yaşlanma Karşıtı özellikli ) Gündüz Cilt Bakım Kremini cilt temizliğinizden sonra masaj hareketleri ile göz çevreniz hariç dağılımı sağlanır. Gündüz bakım kremi hem cildinizi koruyacak hem de bakımını sağlayacaktır.

Gece bakımı için kullanacağınız krem ise; Cilt hücrelerini yenileyici ANTI - AGEING (Yaşlanma Karşıtı özellikli) Chaudiere

Gece Bakım Kremi ile cildinizi yenilemenize yardımcı olacak vazgeçemeyeceğiniz Bakım Kremi olacaktır.

YÜZ TEMİZLEME SÜTÜ

Zengin nem içeriği ile cildinizi ve makyaj kalıntılarını derinlemesine temizlemeye yardımcı olur. İçeriğinde bulunan çok değerli BİTKİ EXTRACTI ve ALLATOIN ile cillte kaybedilen nemi ile geri kazandırılmasında etkilidir. Sabun içermez.

Aktif içermeyen çok ince ester yağlar sayesinde cilt altına inerek derinlemesine temizlik sağlar.

AKTİF MADDELER

SYRICALM -Tahrişi,cilt kızarıklığını azaltmaya ve kontrol altında tutmaya yardımcı olur.Hücre canlılığı kaybına karşı önlem alınmasını sağlar.

HERBAL COMPLEX (BİTKİ EKSTRACTLARI) - Çok değerli meyve özleri, Bitki Ekstraktları, Urea ve Allantoinden oluşan bir komplekstir. Cilt nemlendirme ve hücre yenilemede etkili rol oynar. Rezene, Şerbetçiotu, Melissa Yaprağı, Ökseotu Yaprağı Özü, Papatya, Civanperçemi ]

E VITAMIN - Hücre zarına dahil olan güçlü bir antioksidandır. Serbest radikallere karşı koruma sağlar.

ALLANTOIN - Nemlendirme ve hücre yenileme özellikleri olan kırışıklık karşıtı bir bileşendir.

UREA - Nemlendiricidir. Cilt hücrelerinin onarımına yardımcı olur.

D_PANTHENOL - Derin nüfuz eden nemlendiricidir, Epitelizasyonu uyarır, yara iyileştirici ve anti- inflammatory etki sağlar.

YARARLARI

- Ciltteki ölü deri tabakasını ve makyajın kalıntılarını derinlemesine arındırarak temizler.

- Cilt temizleme sütü kullanımı sayesinde ciltteki doğal yağ dengesi korunur.

- Cildiniz yenilenir ve uygulayacağınız gündüz ve gece kremlerinin etkisi iki katına çıkar.

ÖZELLİKLERİ

- Kurutucu ve tahriş edici değildir.

- Alkolsüzdür,

- Paraben içermez,

- SLES içermez,

- Renklendirici içermez,

- Petrokimyasal içermez,

- Raf ömrü 36 aydır,

- Boyutu - Satış 200 ml. - Kabin 500 ml.

KULLANIMI

- Pamuk yardımıyla tüm yüzünüze ve boynunuza uygulayınız ve temizleyiniz.

- Sabah ve akşam düzenli olarak uygulanabilir,

- Uygulamadan sonra su ile durulama gerektirmez.

UYARILAR & ÖNLEMLER

- Haricen kullanım içindir.

- Çocukların ulaşamayacağı bir yerde muhafaza ediniz. Güneşe maruz bırakmayınız.

- Gözlerinize temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.

- Yanlış ürün kullanımlarından firmamız sorumlu değildir.

STB Podo Center
Ayak Bakımı

Merkez Tunalı
Tunalı Hilmi Caddesi Güniz Sokak No: 46/2 Kavaklıdere / ANKARA

Merkez Tunalı Telefon
+90 (312) 466 81 16

Şube Yaşamkent-Çayyolu
Yaşamkent, 3061 cad. No:165 Çayyolu-Çankaya / Ankara

Merkez Tunalı Telefon
+90 (533) 123 66 00


Whatsapp
+90 (545) 450 81 16

E-Posta
info@stbayaksagligi.com